A gépjármű bikázás legfontosabb szabályai és annak betartásáról lesz szó ebben a bejegyzésben.
Nagyon kell figyelni, hogy az újabb típusú autók kifinomult, érzékeny elektronikája már nem biztos, hogy elviselne egy esetleges túlterhelést a kábeles indítás közben fellépő túlfeszültségből adódóan.
Gépjármű bikázás fontos szabályai
- Az első legfontosabb lépés:
A gyártó műszaki szabályzata alapján határozzuk meg a jármű elektromos rendszerét.Ezután biztosítsuk, hogy a bikázó készülékünk a megfelelő feszültséget bocsássa ki. Gondolok itt 12V vagy 24V. - A második lépés hogy:
Állítsuk le a járművet és ezután vegyük ki az indító kulcsot. - A harmadik lépés:
Figyeljünk arra, hogy kikapcsolt állapotban csatlakoztassuk a segédindítót.
A csatlakoztatásnak a helyes sorrendje a következő:
Először csatlakoztassuk a piros pozitív kábelsarut az akkumulátor pozitív sarkára.
Ezután a fekete negatív kábelsarut csatlakoztassuk a jármű földelési helyére. - Negyedik lépés:
Kapcsoljuk be a bikázó egységünket és próbáljuk elindítani a motort. - Ötödik utolsó lépés:
Amennyiben sikeres a művelet akkor kapcsoljuk ki a bikát és figyeljünk a szétcsatlakoztatási sorrend betartására mely a következő:
Először a negatív fekete sarut vegyük le az aksiról.
Ezután a pozitív piros sarut vegyük le az aksiról.
A nem megfelelő bikázó készülékkel végrehajtott bikázás, végzetes kimenetelű lehet járműve elektromos rendszerére, akár milliós kárt okozva ezzel.
Milyen veszéllyel jár a bikázás szabályainak be nem tartása
- A lemerült, kisülőakkumulátorban úgynevezett durranó – robbanó gázok keletkeznek.
Ha a bikázást nem megfelelő készülékkel végezzük, akkor könnyen előfordulhat, hogy a hirtelen betáplált, nem szabályozott feszültség következtében ezek a gázok szikrát kapva berobbannak, ezzel szó szerint felrobbantva az autó akkumulátorát. Nagyon veszélyes művelet. - újabb típusú autók kifinomult, érzékeny elektronikája már nem biztos, hogy elviselne egy esetleges túlterhelést a kábeles indítás közben fellépő túlfeszültségből adódóan.
- Ha nem tartjuk be a bikázás szabályait, akkor a rossz művelet miatt visszafordíthatatlan károkat okozhatunk a jármű elektromos rendszerében. Ennek a javítási költsége akár százezres, vagy milliós tételre is rúghat.
Bikázás szabályainak megkerülése
- A gépjármű betolása
Sokan úgy gondolják, hogy lemerült akkumulátor esetén, a bikázás helyett hasznos lehet a jármű betolása, vagy vontatókötéllel történő behúzása.
Nem gondolva arra, hogy az üzemanyag befecskendezéséhez is elektromos áramra van szükség. - A gépjármű behúzása
A gyenge akkumulátor nem tudja biztosítani a befecskendezéshez szükséges elektromosságot. így a behúzás, vagy betolás közben a kipufogó rendszerben felgyülemlő, nagy mennyiségű üzemanyag berobban, ezzel tönkretéve a több tízezer, vagy több százezer Forint értékű katalizátort, vagy részecskeszűrőt.
A megfelelő bikázó készülékkel végrehajtott bikázás, sokkal olcsóbb!
Gépjármű bikázás szabályai összefoglaló
- A bikázás folyamatát szakszerűen és biztonságosan hajtjuk végre.
- Amennyiben nem az akkumulátor lemerülése okozta a problémát és a bikázás nem segít, autómentő szolgálatot kell segítségül hívni.
- A kábellel történő bikázás közben fordulhat elő, hogy az akkumulátor gázok berobbanhatnak és nagyon súlyos, akár végzetes kárt is okozhat szemünk, arcunk és kezünk épségében.
- Hívjon szakembert amennyiben szükségét érzi.